Amazon’da satış yapmaya nasıl başlanır? Temel Bilgiler

by admin
0 comment

Amazon iş modeli seçenekleri
Özel markaya genel bakış
Amazon sipariş karşılama süreci

Amazon FBA nedir?
Fulfillment By Amazon (FBA), Amazon tarafından sunulan ve satıcılara depolama, paketleme ve nakliye yardımı sağlayan bir hizmettir. Amazon FBA, satıcıların ürünlerini, ürünlerin satılana kadar depolandığı bir Amazon sipariş karşılama merkezine göndermesine olanak tanır. Amazon FBA, satıcıların işletmelerini ölçeklendirmelerine ve daha fazla müşteriye ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Amazon’da satış yapmak için satacak bir ürüne, bir satıcı hesabına ve ürününüzü müşteriye ulaştıracak bir araca ihtiyacınız vardır.

İster satacak bir ürününüz olsun ister sadece oyuna dahil olmak istiyor ancak ne satacağınızı henüz bilmiyor olun, Amazon’da satış yapmak için işinize yarayacak bir iş modeli vardır. İşinizi kurarken sahip olduğunuz birçok seçeneği gözden geçireceğiz ve kârlı, ölçeklenebilir bir yöntem olduğu kanıtlanmış bir tanesine odaklanacağız: özel etiket.

Amazon iş modelleri
Özel Etiket
: Kendi ürün etiketinizi/markanızı oluşturma
Toptan satış: Amazon’da satmak için ürünleri doğrudan bir markadan veya fazladan stoğu olan distribütörlerden toplu olarak satın almak
Yeniden Satış/Arbitraj: Amazon’da yeniden satmak için perakendeciler aracılığıyla veya çevrimiçi olarak indirimli ürünler satın almak
Dropshipping: Ürünleri doğrudan siparişi yerine getiren ve doğrudan müşteriye gönderen bir üreticiden satın almak
El yapımı: Amazon’da satmak için kendi ürünlerinizi yaratma/işleme

Amazon FBA’da özel etiketli ürünler nasıl satılır?
Özel etiketle, kendi markanız veya etiketiniz altında satmak için toplu ürünler bulur veya üretirsiniz. Bu en yaygın satış yöntemidir – tüm Amazon satıcılarının %71’i bunu kullanır.

Ürün araştırması: En kârlı fırsatı bulmak için Amazon’da yüksek talep gören ve rekabetin düşük olduğu ürünleri araştırın.

Ürün tedariki: Ürününüzü doğru maliyetle oluşturacak bir tedarikçi veya üretici bulun. Tedarikçi, ürünlerinizi doğrudan Amazon’un depolarına gönderebilir.

Ürün listeleme: Amazon satıcı hesabınızda ürününüz için bir liste oluşturun ve ürününüzü markalayın.

Promosyon: Amazon’un milyonlarca üründen oluşan kataloğu arasında öne çıkmak ve ürün arama sonuçlarında yer almak için ürününüzü piyasaya sürün ve reklamını yapın.

Satış yönetimi: Envanterinizi ve satışlarınızı izleyin ve bu karların gelmesini sağlamak için işinizi ölçeklendirin!

Kısacası, sizin işiniz Amazon’da satacak en iyi ürünü bulmaktır. Bir müşteri ürününüzü sipariş ettikten sonra, Amazon devralır.

Amazon ne yapar?
1.Amazon ürünlerinizi (sizden veya tedarikçinizden) alır ve bunları robotlar ve Amazon çalışanları tarafından işletilen devasa depolar olan milyon dönümlük yerine getirme merkezlerinden birinde veya daha fazlasında depolar.

Ürünlerinizin envanteri çıkarılır ve tasnif edilir. (Ürünlerinize iyi bakmak Amazon’un yararınadır, ancak Amazon’un depolarından birinde bir şekilde hasar görürlerse, Amazon size perakende fiyatının tamamını geri ödeyecektir!)

2.Bir müşteri ürününüz için Amazon’dan sipariş verdiğinde, Amazon işlemi otomatik olarak gerçekleştirir.

Ürününüz Amazon’un depo raflarındaki yerinden alınır, bir Amazon kutusuna paketlenir ve müşteriye gönderilir.

3.Amazon, kargo bildirimleri ve takibi, incelemeler ve hatta iadeler dahil olmak üzere müşteriyle iletişimi yönetir.

Buna karşılık, Amazon’un Satıcı Tarafından Yerine Getirilen Ağı (diğer adıyla Amazon Fulfillment by Merchant veya Amazon FBM) üzerinden satış yapabilirsiniz ve tüm yerine getirme işlemlerinden siz sorumlu olursunuz.

You may also like

Leave a Comment