Amazon PPC Stratejileri: 2023 için Nihai Kılavuz

by admin
0 comment

2023’te ve sonrasında Amazon’da başarılı olmak istiyorsanız, iyi bir Amazon PPC yönetim stratejisine sahip olmanız gerekir.

Amazon Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamcılığı, Amazon’un dahili reklamcılık sisteminin bir parçasıdır. Amazon PPC aracılığıyla markalar, ajanslar ve üçüncü taraf satıcılar, ürünleri için Amazon’un arama sonuçlarında ve rakip ürün listelerinde görünen reklamlar oluşturmak üzere belirli anahtar kelimeleri hedefleyebilir. Bu şekilde satıcılar, satın almaya hazır Amazon müşterilerine satış noktasında ilgili ürünleri sunabilir ve ardından hangi belirli reklamların dönüşüm sağladığını belirlemek için reklamlarının performansını ölçebilir. Bu, her tür ve büyüklükteki dört Amazon satıcısından üçünün kullandığı son derece etkili bir pazarlama tekniğidir.

PPC stratejinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için bu ayrıntılı makalede anlatılanları burada bulabilirsiniz:

Amazon PPC nedir?
PPC Amazon satıcıları için neden önemlidir?
Amazon PPC stratejisi nasıl oluşturulur?
İşletmeniz için hangi tür Amazon PPC reklamının doğru olduğunu seçme
Amazon PPC reklam türleri ve hedefleme stratejileri
Sponsorlu Ürünler reklamları
Otomatik hedefleme
Manuel hedefleme
Sponsorlu Markalar reklamları
Sponsorlu Görüntülü reklamlar
Sponsorlu Ürünler reklamlarını otomatik hedefleme nasıl optimize edilir?
Kerem ALAÇAM’un uzman Amazon satıcılarının kendi işletmeleri için kullandıkları stratejilere yönelik önerilerle birlikte, farklı PPC reklam türlerinin her birine ve bunların nasıl ayarlanacağına kapsamlı bir şekilde bakacağız.

Amazon PPC nedir?
Amazon PPC, Amazon’un üçüncü taraf satıcılarına sunduğu reklam platformudur. Satıcıların ürünleri için reklam kampanyaları oluşturmasına olanak tanır ve ardından potansiyel bir müşteri reklamlarını her tıklayıp görüntülediğinde onlardan ücret alır.

PPC’nin ayrıntılarına girmeden önce Amazon’un temel PPC metriklerini anlamak önemlidir. Amazon her birini şu şekilde açıklıyor:

Reklam Satış Maliyeti (ACoS): Atfedilen satışların reklam için harcanan yüzdesi. Bu, toplam reklam harcamasının atfedilen satışlara bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, reklam için 4 ABD doları harcadıysanız ve bunun sonucunda 20 ABD doları atfedilen satış elde ettiyseniz ACoS değeriniz %20 olur (yani 4 ABD doları / 20 ABD doları = 0,20).
Atfedilen Satışlar: Reklamlarınıza yapılan tıklamalardan sonraki bir hafta içinde gerçekleşen toplam ürün satışı. Satış verilerinizin doldurulması 48 saate kadar sürebilir, bu nedenle satış verileri ‘Bugün’ tarih aralığında mevcut değildir ve ‘Dün’ tarih aralığına gecikebilir. Reklamı yapılan ürünler ve diğer ürünler için ayrı ayrı satış toplamlarını Kampanya Performansı raporunda görüntüleyebilirsiniz.
Gösterimler: Reklamlarınızın görüntülenme sayısı. Tanımlandıktan sonra, geçersiz tıklamaların raporlarınızdan kaldırılması üç gün sürebilir. Son üç gündeki tıklamalar, tıklama geçersizliği nedeniyle düzeltilebilir.
Tıklamalar: Reklamlarınızın kaç kez tıklandığını gösterir. Tanımlandıktan sonra, geçersiz tıklamaları raporlarınızdan kaldırmak 3 güne kadar sürebilir. Son üç gündeki tıklamalar, tıklama geçersizliği nedeniyle ayarlanabilir.

PPC Amazon satıcıları için neden önemlidir?
Tüketici alışverişi giderek daha fazla online ortama ve büyük oranda Amazon.com’a kaydıkça, e-ticaret markaları ve satıcıları başarılı olmak için muazzam fırsatlara sahip oluyor. Ancak bu online perakende trafiği akını, en çok satışı yakalamak isteyen daha fazla rakibi de beraberinde getiriyor.

2023 yılında, etkili bir PPC reklam stratejisine sahip olmak, her büyüklükteki Amazon işletmesi için vazgeçilmezdir. Ne de olsa Amazon’da yüz milyonlarca ürün var ve listeler gürültüde kolayca kaybolabilir.

Ürününüzün arama sonuçlarında doğal olarak göründüğü yer olan organik sıralamanız önemli olsa da, reklamlar platformdaki erişiminizi artırmanıza yardımcı olur.

Amazon PPC stratejisi nasıl oluşturulur?
İşte sağlam bir Amazon PPC yönetim stratejisi oluşturmanın temel yönleri:

Deneme. Her tür PPC reklam kampanyasını test edin ve markanız için neyin en iyi olduğunu görmek için otomatik ve manuel anahtar kelime hedeflemeyle oynayın.
Araştırma. Kerem ALAÇAM ‘un Anahtar Kelime İzleyicisi’ni kullanarak hem ilgili anahtar kelimelere hem de rakip ürünlere odaklanarak ayrıntılı anahtar kelime araştırması yapın.
Bütçe belirleyin. Başlangıçta, günlük bütçeleri ve varsayılan teklifleri Amazon’un önerdiğinden %50-100 daha yüksek olarak belirleyin.
Süre. Raporları çalıştırmadan ve ayarlamalar yapmadan önce reklam kampanyalarının en az iki hafta çalışmasına izin verin.
Kampanya türleri. Manuel kampanyalarınız için anahtar kelimeler bulmak üzere otomatik kampanyalarınızdaki reklam raporlarını kullanın. Bir anahtar kelimeyi manuel bir kampanyadan ayarlamadan veya kaldırmadan önce, anahtar kelimenin en az 10 tıklama aldığından emin olun.
Gözden geçirin. Reklam raporlarınızı haftada bir kez incelemeye devam edin ve gerektiğinde anahtar kelimeleri çıkarın, ekleyin ve ayarlayın.

İşletmeniz için hangi tür Amazon PPC reklamının doğru olduğunu seçme
Amazon, satıcılara özelleştirilebilir hedefleme seçenekleriyle birlikte kullanabilecekleri birkaç farklı PPC reklam türü sunar. Başlangıç aşamasında, özellikle otomatik hedefleme reklamları ve manuel hedefleme Sponsorlu Ürünler reklamları olmak üzere, kullanabileceğiniz tüm reklam türlerini denemenizi öneririz. Bu iki reklam türü, Amazon’da ne tür anahtar kelimeleri ve arama terimlerini hedeflemeniz gerektiğine ilişkin en iyi resmi elde etmenize yardımcı olur.

Aşağıda tüm PPC seçeneklerinizin üzerinden geçeceğiz. Ancak öncelikle, özellikle kısıtlı bir reklam bütçesiyle çalışırken stratejinizi tahmini reklam harcaması getiriniz (RoAS) açısından değerlendirmeniz yararlı olabilir. Başka bir deyişle, reklamlarınız için harcadığınız her bir dolar karşılığında satışlardan ne kadar gelir elde edeceğinizi düşünmek isteyeceksiniz.

Belirli reklam türleri ve stratejileri diğerlerinden daha yüksek bir RoAS sağlar. Örneğin, Sponsorlu Marka reklamları yayınlamak, tüm PPC türleri arasında en fazla satışı sağlarken, yakın ve serbest eşleşme anahtar kelime hedefleme stratejileri de en fazla satışı sağlar.

Ürünlerinizin fiyatı da önemlidir. RoAS genellikle bir ürünün fiyatıyla birlikte artarken, 21-30 $ fiyat aralığındakiler hem daha pahalı hem de daha ucuz ürünlerden daha yüksek RoAS ile tatlı bir noktaya ulaştı.

Elbette PPC kampanyalarını optimize etmek zaman ve pratik gerektirir ve kat edeceğiniz mesafe değişebilir. Ancak yatırım getirisini bilmek kararlarınızı yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Hangi PPC stratejisinin markanıza en çok fayda sağlayacağını bulmak ilk başta zor olabilir; PPC tekliflerini yönetmek KOBİ satıcıları arasında en yaygın zorluklardan biridir. Reklam türlerinin her birini deneyerek, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenebilirsiniz. Ardından, yeterli veriye sahip olduğunuzda, iyi performans gösteren reklamları artırırken işe yaramadığını düşündüğünüz reklamları kaldırabilirsiniz.

Amazon PPC reklam türleri
Amazon KOBİ satıcılarının %79’u ürünlerinin reklamını Amazon’da veya Amazon dışında yapıyor. Bunlardan Amazon Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamcılığını kullanan satıcıların dağılımı aşağıda verilmiştir:

77’si Sponsorlu Ürünler reklamlarını kullanıyor
39’u Sponsorlu Markalar reklamlarını kullanıyor
30’u Sponsorlu Görüntülü reklamları kullanıyor.
Üçüncü taraf satıcılar arasındaki popülerlik sırasına göre mevcut Amazon PPC reklam türlerini ele alalım:

Sponsorlu Ürünler reklamları
Sponsorlu Marka reklamları
Sponsorlu Görüntülü reklamlar

1.Sponsorlu Ürünler reklamları

Sponsorlu Ürünler reklamları arama sonuçlarında ve ürün listeleme sayfalarında görünür ve organik listelere çok benzeyebilir. Bu, üçüncü taraf satıcıların %66’sı tarafından kullanılan en yaygın Amazon PPC reklam türüdür.

Sponsorlu Ürünler reklamları oluştururken, bir satıcının kullanabileceği iki tür anahtar kelime hedefleme stratejisi vardır: otomatik hedefleme ve manuel hedefleme. Şimdi bunların farklarını inceleyelim.

Otomatik hedefleme
Otomatik strateji, Amazon’un algoritmasının ürün listelemenizle ilgili olduğunu belirlediği anahtar kelimeleri hedeflemeyi içerir. Zaman içinde Amazon, müşterilerin tıklamalarından ve satın almalarından topladığı verileri kullanarak reklamları girişinize daha uygun olacak ve dönüşümleri artıracak şekilde ayarlar.

Otomatik hedefleme kapsamında satıcılar dört farklı anahtar kelime eşleştirme türü kullanabilir:

Yakın eşleşme reklamları: Alışveriş yapanlar, reklamını yaptığınız ürünle yakından ilgili arama terimleri kullandığında görünür
Gevşek eşleşme reklamları: Müşteriler ürününüzle gevşek bir şekilde ilgili anahtar kelimeleri aradıklarında görünür
İkame ürünler: Ürününüze benzeyen ancak farklı bir marka tarafından satılan ürünleri düşünen müşterileri hedefleyin (örneğin, KitchenAid blender yerine Cuisinart blender)
Tamamlayıcılar: Sizinkini tamamlayan ürünlerin detay sayfalarını görüntüleyen müşterileri hedefleyin (örneğin, bir boya setiyle uyumlu boya fırçaları)
“Otomatik” kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu, satıcı açısından daha kolay bir hedefleme yöntemidir. Dezavantajı ise diğer reklam türlerinin sunduğu optimizasyon seçeneklerinden yoksun olmasıdır.

Manuel hedefleme
Manuel hedefleme, teklif vermek istediğiniz anahtar kelimeleri elle seçmeyi içerir. Manuel olarak hedeflenen reklamlar, yalnızca bir müşterinin arama terimleri seçtiğiniz anahtar kelimelerle eşleşirse görünür. Daha “uygulamalı” bir reklam türü olarak, maliyetlerdeki değişiklikleri izlemeniz ve uygun olan yerlerde ayarlamalar yapmanız gerekecektir. Bu optimizasyon genellikle daha etkili reklamlarla ve daha düşük uzun vadeli reklam harcamalarıyla sonuçlanır.

2.Sponsorlu Markalar reklamları

Eskiden “başlık arama reklamları” olarak bilinen Sponsorlu Markalar reklamları, satıcıların aynı anda birden fazla ürüne farkındalık sağlamasına ve Sponsorlu Ürünlere kıyasla daha güçlü görsellerle müşterilerin dikkatini çekmesine olanak tanıyor.

Sponsorlu Markalar ile satıcılar, Amazon arama sonuçlarının en üstünde başlık banner’ları olarak veya sayfanın daha aşağısında video olarak görünebilen üç format arasından seçim yapabilirler.

“Ürün koleksiyonu” ve “mağaza spotu” reklamları genellikle markanın logosunu, özel sloganını ve iki veya daha fazla ürünü içerirken, “video” formatı tek bir ürünü sergileyen 15-30 saniye uzunluğunda bir video içerir.

Bu reklamlar tıklandığında müşteriyi özel bir açılış sayfasına veya markanın Amazon Vitrinine yönlendirir.

 1. Sponsorlu Görüntülü Reklamlar
  Sponsorlu Görüntülü reklamlar, satıcıların ürün detay sayfalarını ziyaret eden müşterileri Amazon içinde ve dışında yeniden hedeflemelerine olanak tanır. Sponsorlu Ürünler ve Sponsorlu Markalar reklamlarının aksine, Sponsorlu Görüntülü Reklamlar Google, Facebook, Netflix ve hatta cep telefonu uygulamaları dahil olmak üzere Amazon’un bağlı sitelerinde görünebilir. Sponsorlu Markalar reklamlarında olduğu gibi, bir satıcının bu reklamları kullanabilmesi için kayıtlı bir markaya sahip olması gerekir.

Amazon Dışı Sponsorlu Markalar reklamları:

Amazon Sponsorlu Markalar reklamları:

Sponsorlu Görüntülü Reklam en yeni PPC türüdür ve Sponsorlu Ürünler ile Sponsorlu Markaların popülerliğine henüz ulaşamamıştır: üçüncü taraf Amazon satıcılarının yalnızca %25’i Sponsorlu Görüntülü PPC reklamları kullanmaktadır.

Sponsorlu Ürünler PPC reklamları nasıl oluşturulur?
Sponsorlu Ürünler reklamları genel olarak PPC’ye harika bir giriş niteliğinde olduğundan, hedefleme tekniğine dayalı olarak bir reklamın nasıl oluşturulacağının üzerinden geçeceğiz.

Diğer Amazon PPC reklam türlerinin nasıl ayarlanacağı hakkında bilgi için aşağıdaki ayrıntılı kılavuzlara bakın:

Amazon Sponsorlu Görüntülü Reklamları Nedir ve Buna Değer mi?
Amazon Sponsorlu Markalar Reklamları Nasıl Kullanılır?
Amazon’da Sponsorlu Markalar Video Reklamları Nasıl Kullanılır?

Otomatik hedeflemeli sponsorlu ürün reklamı nasıl oluşturulur?

 1. Amazon Seller Central’da oturum açın ve Reklamcılık > Kampanya Yöneticisi’ni seçin

2.Grafiklerin altına kaydırın ve sarı renkli “Kampanya oluştur” düğmesine tıklayın

3.Grafiklerin altına kaydırın ve sarı renkli “Kampanya oluştur” düğmesine tıklayın

4.Ardından, Kampanya oluştur sayfasının Ayarlar bölümündeki bilgileri doldurun.

Kampanya adı
Kampanyanız için bir isim seçin. Bu ad, kampanyanın amacını hatırlamanıza yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir. Kampanyanıza ürünün adını vermenizi ve ardından Reklam Grubu adını kampanya türü ve varsa ürün varyasyonlarıyla birlikte kullanmanızı öneririz (aşağıya bakın).

Tarih
Kampanyanız için başlangıç ve bitiş tarihini seçin. Kampanyanızın süresiz olarak devam etmesini istiyorsanız bitiş tarihi alanını boş bırakın.

Günlük bütçe
Amazon, reklamlar için günlük harcamak istediğiniz maksimum para miktarını belirlemenize olanak tanır. Amazon’a göre, bir günün sonunda reklam harcamalarınız belirlenen tutarın altında kalırsa, kalan tutar aynı ay içinde daha sonraki bir tarihte reklamları %10 artırmak için kullanılabilir.

Not: Başlangıçta günlük bütçenizi 50 $ veya daha fazla olarak belirlemenizi öneririz. Tıklama başına maliyetlerinizin (diğer adıyla tıklama başına ödeme) çoğu 0,50 ila 1,50 ABD doları arasında olacaktır. Günlük bütçenizi 10 $ olarak belirlerseniz, bu bütçenizin hızla tükeneceği anlamına gelir.

Ayrıca, reklam maliyetleri ya a) toplam reklamlarda 500 $’a ulaştığınızda ya da b) ayın ilk günü tahsil edilir.

Reklamlarınızın maliyeti doğrudan hesap bakiyenizden alınır ve hesabınızda reklamlarınızın maliyetini karşılayacak kadar para yoksa Amazon, kayıt sırasında dosyaya koyduğunuz kredi kartından ücret alır.

Hedefleme

Otomatik hedeflemeli bir sponsorlu ürün reklamı için “otomatik” seçeneğini belirleyin.

 1. Kampanya teklif stratejinizi seçin

Sponsorlu Ürünler reklamlarını otomatik olarak hedeflemek için üç tür kampanya teklifi stratejisi vardır.

Dinamik teklifler – yalnızca aşağı
Amazon, satış yapma olasılığınız azaldığında teklifleri gerçek zamanlı olarak düşürür. Bu, reklamınızın alakasız ürün aramalarında görünmesini engeller.

Dinamik teklifler – yukarı ve aşağı
Teklifinizi ‘yalnızca aşağı’ teklifte olduğu gibi düşürmenin yanı sıra, otomatik hedefleme sponsorlu ürününüzün dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksekse Amazon teklifinizin fiyatını %10 artıracaktır.

Sabit teklifler
Teklifinizi siz belirlersiniz ve siz ayarlamayı seçmediğiniz sürece Amazon bunu değiştirmez.

İpucu: Başlarken, Amazon’da satış kazanma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için ‘Dinamik teklifler – yukarı ve aşağı’ seçeneğini belirlemenizi öneririz.

6.Bir reklam grubu oluşturun

Aynı ‘Kampanya oluştur’ sayfasında aşağıdaki bilgileri girin:

Reklam grubu adı
Reklam grubunuzun adı, aynı teklifleri ve bütçeyi paylaşan ürünleri temsil eder. Yine, ad herhangi bir şey olabilir, ancak ideal olarak, reklam grubunun amacını hatırlamanıza yardımcı olmalıdır. Reklam grubunuza kampanya türünün (otomatik veya manuel) yanı sıra ürün varyasyonunun adını vermenizi öneririz.

Adlandırma örneği:

Kampanya adı: bambu şişler
Reklam grubu: otomatik – 50’li paket
Ürünler
Reklamını yapmak istediğiniz ürünleri seçin. Başlangıç aşamasında reklam grubu başına yalnızca bir ürün seçmenizi öneririz.

Unutmayın: Bir ürünün sponsorlu reklamlar için uygun olabilmesi için ürün listelemenizin, ürün listelemesinin Satın Al Kutusu için uygun olması gerekir.

7.Tekliflerinizi belirleyin.

Otomatik hedeflemeli Sponsorlu Ürünler reklamları için teklifleri ayarlamanın iki yolu vardır:

Varsayılan teklifi ayarla
İşleri kendiniz için kolaylaştırmak isterseniz, tüm eşleşme türleri için varsayılan bir teklif belirleyebilirsiniz. Amazon, üründen bağımsız olarak başlangıç için 0,75 ABD doları önermektedir. Ancak, erken satış sağlamak için ilk başladığınızda biraz daha agresif teklif vermenizi (1,50 ila 2,00 $ gibi yüksek teklifler) öneririz.

Hedefleme grubuna göre teklifleri ayarlayın
Daha gelişmiş otomatik hedefleme için, teklifleri hedefleme grubuna göre seçebilir ve her strateji için farklı miktarlar yerleştirebilirsiniz.

Hatırlayacağınız gibi, dört tür otomatik hedefleme teklif stratejisi vardır:

Yakın eşleşme. Bu, sponsorlu ürün reklamınızı ürünlerinizle yakından ilgili arama terimleri kullananlara gösterir. Örneğin, ürününüz “siyah, 48 inç geniş kılıç” ise ürününüz “siyah geniş kılıç” veya “48 inç geniş kılıç” aramalarında gösterilir.
Gevşek eşleşme. Bu, sponsorlu ürün reklamınızı ürünlerinizle gevşek bir şekilde ilgili arama terimleri kullananlara gösterir. Örneğin, ürününüz “siyah, 48 inçlik bir geniş kılıç” ise ürününüz “kılıç” veya “ortaçağ silahı” aramalarında gösterilir.
İkameler. Bu, sizinkine benzer ürünlerin ayrıntı sayfalarını görüntüleyen müşterilere sponsorlu ürün reklamınızı gösterir. Örneğin, ürününüz “siyah, 48 inç geniş kılıç” ise ürününüz “gümüş, 48 inç geniş kılıç” veya “siyah, 52 inç geniş kılıç” için ayrıntı sayfalarında gösterilir.
Tamamlayıcılar. Bu, sponsorlu ürün reklamınızı, sizinkini tamamlayan ürünlerin ayrıntı sayfalarını görüntüleyen müşterilere gösterir. Örneğin, ürününüz “siyah, 48 inç geniş kılıç” ise ürününüz “büyük, çelik kalkan” veya “kılıç için deri kılıf” için ayrıntı sayfalarında gösterilir.
Teklif stratejilerinin her biri için farklı değerler belirleyebilirsiniz. Amazon, benzer satıcıların teklif miktarlarına göre bu teklifler için önerilerde bulunur.

8.İsteğe bağlı: negatif hedefleme anahtar kelimeleri ekleyin.

Ürününüzün belirli anahtar kelime aramalarında görünmesini istemiyorsanız, bu anahtar kelimeleri otomatik hedefleme listesine ekleyebilirsiniz. Başlangıçta listeyi boş bırakmanızı öneririz.

Daha sonra, bu listeye düşük ve yüksek performanslı kelimeleri nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

 1. Kampanyayı başlatın.

Tüm bilgilerinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Hazır olduğunuzda sayfanın altındaki sarı renkli ‘Kampanyayı başlat’ düğmesine tıklayın. İlana daha sonra geri dönmeniz gerekirse taslağınızı da kaydedebilirsiniz.

Reklamınızın Amazon’da gösterime girmesi genellikle 30 dakika ila bir saat sürer.

Sponsorlu Ürünler reklamlarını otomatik hedefleme nasıl optimize edilir?
Otomatik hedeflemeli Sponsorlu Ürünler reklamınızı en az bir hafta boyunca yayınladıktan sonra verileri gözden geçirmek ve gerekli değişiklikleri yapmak isteyeceksiniz.

 1. Otomatik kampanyanıza geri dönün
  Satıcı Merkezi > Reklamcılık > Kampanya yöneticisine dönün. Grafiklerin altında aşağı kaydırın ve ayarlamak istediğiniz reklam kampanyasını bulun. Ardından, optimize etmek istediğiniz reklam grubunu seçin.
 2. Verileri gözden geçirin
  Reklam grubunuzda, otomatik hedeflemeli sponsorlu ürün reklamınızın ne kadar iyi performans gösterdiğinin anlık görüntüsünü almanıza yardımcı olmak için anında inceleyebileceğiniz bilgilere sahip olursunuz.

Harcama. Bu, belirtilen tarih aralığında (yukarıdaki durumda, son 30 gün) bu belirli kampanya için reklam harcaması yaptığınız tutardır.
Satışlar. Bu, belirtilen tarih aralığında doğrudan sponsorlu ürün reklam kampanyasıyla ilgili olarak ürün için yaptığınız toplam satıştır. Bu değer, organik satışları veya ürünle ilgili diğer reklam kampanyaları kullanılarak yapılan satışları içermez.
ACoS (Satışların Reklam Maliyeti). Bu yüzde, reklam harcamalarınızın kampanya için doğrudan satışlarınıza bölünmesiyle elde edilir.
Gösterimler. Bu, belirtilen tarih aralığında müşterilerin reklamınızı kaç kez gördüğünü gösterir.
Metrik ekleyin. Yukarıdaki grafiğe Tıklamalar, Tıklama Başına Maliyet (TBM), Tıklama Oranı (TO) ve Siparişler gibi ek metrikler ekleyebilirsiniz.
Maddelendirilmiş ürün listesi. Reklam grubunun bir parçası olan tüm ürünler sayfanın altında listelenir. Her bir ürün listesi, seçilen tarih aralığı için metrikleri gösteren kendi sütun seçimine sahiptir.
Sütunlar. Metrik ekle özelliğine benzer şekilde, ürün satırlarınıza ek sütunlar ekleyebilirsiniz. Gösterimler, Tıklamalar, Tıklama oranı (TO), Reklam Harcaması Getirisi (RoAS) ve Tıklama Başına Maliyet (TBM) ekleyebilirsiniz. Sütunları varsayılana da sıfırlayabilirsiniz.
Tarih aralığı. Farklı zaman dilimlerini göstermek için tarihleri değiştirebilirsiniz. Seçenekler şunlardır:
Dışa aktar. Reklam grubunuzun verilerini kaydetmek isterseniz bilgileri indirilebilir bir CSV’ye aktarabilirsiniz.

Ek seçenekler. Grafiğin üst kısmında aşağıdaki seçenekler yer alır:
Hedefleme
. Otomatik hedefleme, Amazon tarafından seçilen anahtar kelimelere ve arama terimlerine odaklanır. Bu nedenle, yapılacak herhangi bir ayarlama yoktur. Ancak, bu ekranı kullanarak satışla sonuçlanan müşteri arama terimlerinin ve anahtar kelimelerin bir raporunu indirebilirsiniz.
Negatif hedefleme. Amazon’un hedeflemesini özellikle istemediğiniz tüm anahtar kelimeler bu listede görünür. Gerektiğinde negatif anahtar kelimeleri kaldırabilir veya yeni negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.
Arama terimleri. Amazon’un reklamınız için hedeflediği ve müşterilerin tıkladığı tüm anahtar kelimeler burada görüntülenir. Diğer grafikler ve listeler gibi bu bilgiler de özelleştirilebilir.

Reklam grubu ayarları. Burada, grup adını ve varsayılan tekliflerinizi değiştirebilirsiniz.
Geçmiş. Belirtilen tarih aralığında ilgili kampanyada yaptığınız tüm değişiklikler burada gösterilir.
Reklam raporları. Müşterilerin kampanyanız dahilinde tıkladığı arama terimlerinin ve anahtar kelime öbeklerinin tam listesini görüntülemek için bir reklam raporu çalıştırın. Amazon’un reklam raporunuzu oluşturması yaklaşık 30 dakika sürer. Rapor oluşturulduktan sonra bu sekme altında görünür.

 1. Bir reklam raporu oluşturun
  Otomatik hedefleme sponsorlu reklamınızın geniş verilerini gözden geçirme şansınız olduktan sonra bir reklam raporu çalıştırın. Reklam raporu, tüm reklam kampanyalarınızın verilerini içeren bir .xlxs (Excel elektronik tablosu) oluşturur. Bir rapor çalıştırmak için Seller Central’da Raporlar sekmesine gidin ve “Reklam Raporları “na tıklayın.

‘1.Sponsorlu Ürünler’i seçin
2.Bir ‘Arama terimi’ rapor türü oluşturun
‘3.Özet’i seçin
4.Geçen ay için (veya kampanyanızla ilgili herhangi bir zaman için) bir rapor çalıştırın
5.Kampanyanıza isim verin
6.Kampanyanızı sizin için en uygun olan zamanda sunun
7.Sarı renkli ‘Çalıştır’ rapor düğmesine tıklayın.
‘8.Geçmiş’e gidin
9.Raporunuzu indirin ve açın

4.Reklam raporunuzu gözden geçirin

Reklam raporunda, Amazon müşterilerinin otomatik hedeflemeli Sponsorlu Ürünler reklamınızla ilgili olarak kullandığı anahtar kelimeler ve arama terimleri hakkında birçok önemli veri bulunur.

Aşağıdaki sütunlara odaklanın:

Müşteri arama terimi. Bu, bir Amazon müşterisinin ürününüzü bulmak için kullandığı tam terimdir.
Toplam reklam satış maliyeti (ACoS). ACoS’niz, reklamlar için harcanan anahtar kelimeyle ilgili olarak yapılan toplam satışların yüzdesidir.
7 günlük dönüşüm oranı. Dönüşüm oranınız, yedi gün içinde yapılan satış sayısının, sponsorlu ürün reklamınızın aynı zaman diliminde aldığı gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilir.

 1. Düşük performans gösteren anahtar kelimelerin bir listesini oluşturun
  Arama terimi raporunuzda düşük performans gösteren anahtar kelimeleri arayın. 10’dan fazla tıklama alan, yüksek ACoS veya düşük 7 günlük dönüşüm oranına sahip anahtar kelimeleri seçmenizi öneririz.

ACoS eşiğinizi belirlemek için, ücretler ve satılan malların maliyetleri düşüldükten sonra ürününüzden elde edilen kâr marjını göz önünde bulundurun.

ACoS değeriniz kâr marjından düşükse, bu iyi bir ACoS değeridir. Ancak bu anahtar kelime için ACoS, kâr marjınızdan yüksekse anahtar kelimeyi otomatik hedefleme ürün reklam grubunuz için negatif hedefleme anahtar kelime listesine yerleştirmek isteyebilirsiniz.

Fiyatı 18-25 ABD doları arasında olan ürünler için %10 civarında dönüşüm oranları hedefliyoruz. Daha yüksek fiyatlı ürünler için daha düşük bir dönüşüm oranı düşünebilirsiniz.

Hangi kelimelerin düşük performans gösterdiğini öğrendikten sonra bir liste oluşturun. Ardından, bu anahtar kelimeleri reklam grubunun altındaki negatif hedefleme anahtar kelimeleri sekmesine ekleyin.

Negatif hedefleme anahtar kelimeleri listesine eklendikten sonra Amazon, otomatik hedefleme ürün reklamınızı bu anahtar kelimeyle yapılan aramalarda göstermez.

 1. Yüksek performanslı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturun
  Aynı raporu kullanarak yüksek performans gösteren anahtar kelimeleri arayın. Yüksek performanslı bir anahtar kelime, en az 10 tıklama alan ve ACoS veya dönüşüm oranları eşiğinizde veya altında olan herhangi bir anahtar kelimedir.

Yüksek performans gösteren anahtar kelimeler listenizi oluşturduktan sonra, bu anahtar kelimeleri söz konusu ürünle ilgili mevcut manuel hedeflemeli sponsorlu ürün reklamlarınıza ekleyin (bunu nasıl yapacağınızı aşağıda ayrıntılı olarak açıklıyoruz).

Ayrıca, anahtar kelimeleri negatif hedefleme anahtar kelime listenize de ekleyin. Optimize edilmemiş otomatik hedeflemeli sponsorlu reklam kampanyanızın manuel kampanyalarınızla aynı kelimeleri hedeflemesini istemezsiniz.

 1. Otomatik hedeflemeli sponsorlu reklamınızı yayınlamaya devam edin
  Otomatik hedefleme sponsorlu reklamınızı optimize ettikten sonra bir hafta daha yayınlamaya devam edin. İkinci haftanın sonunda aynı işlemi tekrarlayın.

Reklam olgunlaştıkça, manuel hedeflemeli sponsorlu reklam kampanyalarınıza eklemeniz için daha yararlı anahtar kelimeler bulmaya devam edeceksiniz.

Sponsorlu Ürünler reklamlarını manuel hedefleme
İlk manuel hedeflemeli sponsorlu ürün reklamınızı yayınlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

Keyword Scout kullanarak manuel hedeflemeli sponsorlu ürün reklamları için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

 1. Amazon’da satış yapmak için hepsi bir arada bir platform olan amazona giriş yapın ve Anahtar Kelimeler > Anahtar Kelime İzleyici’yi seçin
 1. Keyword Scout’ta bir arama gerçekleştirin

Keyword Scout’u kullanarak alakalı anahtar kelimeleri aramanın iki yolu vardır.

İlk olarak, ilgili bir anahtar kelime kullanarak arama yapabilirsiniz.

Gerçekleştirebileceğiniz ikinci anahtar kelime arama türüne ‘Ters ASIN araması’ denir.

Bu arama türünde, rakibinizin ürünlerinden birinin ASIN numarasını girersiniz. Ardından, Keyword Scout rakibinizin ürününün sıralamada yer aldığı anahtar kelimeleri ortaya çıkarır.

Keyword Scout’un önerdiği anahtar kelimelerin her biri için verileri inceleyebilirsiniz:

 • 30 Günlük Arama Hacmi (Tam). Bu, Amazon müşterilerinin Amazon’da bir arama yaparken tam terimi girme sayısıdır.
 • 30 Günlük Trend. Bu, önceki 30 günlük döneme kıyasla son 30 gün içinde belirli bir arama terimi için yapılan aramalardaki artıştır.
 • 30 Günlük Arama Hacmi (Geniş). Bu, Amazon müşterilerinin Amazon’da arama yaparken söz konusu arama terimiyle yakından ilişkili arama terimlerini girme sayısıdır.
 • Baskın Kategori. Bu, arama teriminin en sık göründüğü kategoridir.
 • Önerilen Promosyonlar. Yeni piyasaya sürülen ürünler için promosyonlar oluştururken, günde vermenizi önerdiğimiz indirimli ürün veya kupon sayısıdır.
 • HSA Teklifleri. Bu, mevcut satıcıların sponsorlu marka reklamlarının ilgili anahtar kelimeyle ilgili Amazon aramalarında en üstte görünmesini sağlamak için kullandıkları ortalama tekliftir.
 • PPC Teklifi (Tam). Bu, mevcut satıcıların sponsorlu ürün reklamlarının tam anahtar kelime kullanılarak yapılan Amazon aramalarında en üstte görünmesini sağlamak için kullandıkları ortalama tekliftir.
 • PPC Teklifi (Geniş). Bu, mevcut satıcıların sponsorlu ürün reklamlarının yakın alakalı anahtar kelimeler kullanılarak yapılan Amazon aramalarında üst sıralarda görünmesini sağlamak için kullandıkları ortalama tekliftir.
 1. Bir anahtar kelime listesi oluşturun

Keyword Scout’un sağ tarafında, anahtar kelime listesinin üzerinde yer alan ‘CSV indir’ düğmesine tıklayın. Bu, verileri ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz bir elektronik tablo oluşturur.

Manuel hedeflemeli bir sponsorlu ürün reklamı oluşturduğunuzda, doğrudan bu listeden kesip yapıştırabilirsiniz.

İpucu: Ürünlerinizle ilgili geniş bir anahtar kelime listesi oluşturmak için birden fazla anahtar kelime önerisi ve ASIN kullanın. Ne kadar çok anahtar kelime, o kadar iyi!

Manuel hedeflemeli Sponsorlu Ürünler reklamları nasıl oluşturulur (anahtar kelime hedefleme)

 1. Yeni bir reklam kampanyası oluşturun

“Otomatik hedeflemeli sponsorlu ürün reklamları nasıl oluşturulur” bölümünde açıklanan 1 – 6 arasındaki adımları tekrarlayın, ancak Hedefleme bölümünde ‘Otomatik’ yerine ‘Manuel’i seçin.

 1. Hedeflemeyi ayarlayın

Manuel’de iki tür hedefleme stratejisi vardır: anahtar kelime hedefleme ve ürün hedefleme. Bu reklam için anahtar kelime hedeflemeyi seçin.

Anahtar kelime hedefleme. Bu stratejiyle, ürününüze alakalı Amazon aramalarında daha yüksek bir konum sağlamak için anahtar kelimelere teklif verirsiniz.
Ürün hedefleme. Bu stratejiyle, ürününüze rakiplerin ayrıntı sayfalarında veya alakalı Amazon aramalarında bir konum sağlamak için kategorilere veya ilgili tek tek ürünlere teklif verirsiniz.

 1. Manuel hedefleme Sponsorlu Ürünler kampanyanıza anahtar kelimeler ekleyin

Anahtar kelime hedefleyen Sponsorlu Ürünler reklam kampanyalarınıza anahtar kelime eklemenin üç yolu vardır.

İlgili. Amazon sizin için ürününüzle ilgili anahtar kelimeler önerir. Anahtar kelimelerin tümünü aynı anda ekleyebilir veya “a la cart” ekleyebilirsiniz. Ayrıca, her bir anahtar kelime için Eşleşme türünü farklılaştırabilirsiniz. Kelimeleri gözden geçirdiğinizden ve ilgisiz olduğunu düşündüklerinizi çıkardığınızdan emin olun.
Listeyi girin. Anahtar kelimelerinizi seçin ve girin. Burası un Anahtar Kelime İzleyicisi ile oluşturduğunuz anahtar kelimeleri yerleştirdiğiniz yerdir.
Dosya yükle. Burada bir .CSV (elektronik tablo) dosyası oluşturabilir ve tüm anahtar kelimelerinizi otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Amazon bu yöntem için indirilebilir bir şablon sunmaktadır.

 1. Anahtar kelimeleriniz için başlangıç tekliflerini ayarlayın

Anahtar kelime hedefleme penceresine anahtar kelimeler ekledikten sonra Amazon, anahtar kelimeleri seçilen eşleşme türleri ve önerilen tekliflerle birlikte sağ sütunda görüntüler.

Teklifleri uygun gördüğünüz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Başlangıçta, Amazon’un önerdiği teklifler biraz muhafazakar olma eğiliminde olduğundan, daha fazla erken satış yakalamak için tekliflerinizi yükseltmenizi öneririz.

Not: Teklifleri ayarlarken günlük bütçenizi aklınızda bulundurun. Teklifi 1,00 ABD doları veya daha yüksek olan çok sayıda anahtar kelimeniz varsa bu, sponsorlu ürün reklamlarınıza 9-10 tıklama aldığınızda reklamlarınızın artık gösterilmeyeceği, çünkü bütçenizin tükeneceği anlamına gelir.

 1. Kampanya başlatma

Tüm bilgilerinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Hazır olduğunuzda sayfanın altındaki sarı renkli ‘Kampanyayı başlat’ düğmesine tıklayın. İlana daha sonra geri dönmeniz gerekirse taslağınızı da kaydedebilirsiniz.

Reklamınızın Amazon’da yayınlanması genellikle 30 dakika ila bir saat sürer.

Amazon’da reklam vermeye başlayın
Bu Amazon PPC kılavuzunun Amazon’daki reklam çalışmalarınızda size yardımcı olacağını umuyoruz. Bu kılavuzda çok sayıda değerli bilgi bulunmaktadır, bu nedenle ileride başvurmak üzere yer imlerine eklediğinizden emin olun.

Anahtar kelime araştırması yapmaya başlamak ve Amazon’da kendi ürünlerinizi piyasaya sürmek ister misiniz? temel verileri ve araç paketi Amazon’da kazanmanıza yardımcı olacaktır.

You may also like

Leave a Comment