Siber Güvenlik Zafiyetleri: Türler, Örnekler ve daha fazlası

by admin
0 comment

Verilerin değeri her geçen gün artarken, iş operasyonlarının sürdürülmesinde siber güvenliğin önemi de önemli ölçüde artmıştır. Kuruluşlar, yeni iş bağlantıları geliştirmek ve uzun vadeli ilişkileri sürdürmek istiyorlarsa, çalışan ve müşteri veri ihlallerini başarıyla önlemelidir. Bu güvenlik seviyesine ulaşmak için siber güvenlik açıkları ve tehdit aktörlerinin ağlara erişmek için kullandıkları teknikler hakkında kapsamlı bir farkındalık gereklidir.

Etkili güvenlik açığı yönetimi yalnızca güvenlik programlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda başarılı saldırıların etkisini de azaltır. Farklı sektörlerdeki işletmeler için, iyi kurulmuş bir güvenlik açığı yönetim sistemine sahip olmak artık bir zorunluluktur. En tipik siber güvenlik açığı kategorileri, sistemlerinizdeki güvenlik açıklarını yönetme yöntemleriyle birlikte aşağıda açıklanmaktadır.

Siber Güvenlik Zafiyetleri Nedir?

Bir kuruluşun iç kontrollerindeki, sistem prosedürlerindeki veya bilgi sistemlerindeki herhangi bir kusur, siber güvenlikte bir güvenlik açığıdır. Siber suçlular ve bilgisayar korsanları bu güvenlik açıklarını hedef alabilir ve güvenlik açığı noktalarından faydalanabilir.

Bu bilgisayar korsanları yetkileri olmadan ağlara girebilir ve veri gizliliğine ciddi zarar verebilir. Bu modern dünyada bir altın madeni olan veri, kıymetli bir şekilde güvence altına alınması gereken bir şeydir. Sonuç olarak, siber güvenlik açıklarını sürekli kontrol etmek çok önemlidir çünkü bir ağdaki kusurlar bir kuruluşun sistemlerinin tamamen tehlikeye girmesine yol açabilir.

Siber Güvenlik Zafiyetlerine Örnekler

İşte siber güvenlik açıklarına birkaç örnek

 • Eksik veri şifreleme
 • Güvenlik kamerası eksikliği
 • İşyerlerinde kilitli olmayan kapılar
 • Tehlikeli dosyaların sınırsız yüklenmesi
 • Bütünlük kontrolleri olmadan kod indirmeleri
 • Bozuk algoritmaların kullanılması
 • Güvenilir olmayan web sitelerine URL Yönlendirmesi
 • Zayıf ve değiştirilmemiş parolalar
 • SSL’siz web sitesi

Bir sistem en başından itibaren güvenlik açıklarına sahiptir; bunlar sonradan ortaya çıkmaz. Yapıda olduğu gibi altyapıda da bir hata ya da zayıflık söz konusudur. Çok az siber suç örneği güvenlik açıklarıyla sonuçlanır ve bunlar genellikle ağ veya işletim sistemi yapılandırma hatalarından kaynaklanır. Öte yandan, çeşitli siber güvenlik saldırıları bir sisteme sosyal mühendislik saldırıları veya kötü amaçlı yazılım indirmeleri yoluyla girer.

Gerçekte riskler, bir güvenlik açığının size karşı kullanılma olasılığı ve sonuçlarıdır. Bu iki faktör düşükse risk de düşüktür. Doğrudan ters orantılı olduklarından, güvenlik açıklarının yüksek olasılığı ve etkisi yüksek risklerle sonuçlanır.

Siber Güvenlik Zafiyeti İstismar Edilebilir Hale Geliyor

İstismar edilebilir bir güvenlik açığının en az bir özel saldırı vektörü vardır. Açık nedenlerden dolayı, saldırganlar sistem veya ağdaki zayıf noktaları ararlar. Elbette kimse bir zafiyete sahip olmak istemez ancak bunun istismar edilebilir olması sizi daha fazla endişelendirmelidir.

Bir güvenlik açığının istismar edilemediği durumlar da vardır. Bunun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Saldırganların faydalanabileceği yeterli kamusal bilgi.
 2. Saldırganın yerel sisteme erişimi veya önceden kimlik doğrulaması olmayabilir.
 3. Mevcut güvenlik önlemleri

Siber Güvenlik Zafiyetlerinin Nedenleri

Siber güvenlik açıklarının birçok nedeni vardır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • Karmaşıklık: Karmaşık sistemlerde hata, kusur veya yetkisiz erişim olasılığı artar.
 • Aşinalık: Saldırganlar, iyi bilinen güvenlik açıklarına neden olan ortak kod, işletim sistemleri, donanım ve yazılımlara zaten aşina olabilirler.
 • Bağlanabilirlik: Güvenlik açıklarının bağlı cihazlarda bulunması daha olasıdır. Gereksiz yere birden fazla cihaza bağlanmaktan kaçınmak daha iyidir.
 • Kötü Parola Yönetimi: Bu, zayıf veya tekrarlanan şifreler nedeniyle birçok veri ihlaline neden olabilir. Güçlü parola oluşturucular kullanarak parolaları düzenli olarak değiştirmek önemlidir.
 • İnternet: Bilgisayarlara otomatik olarak yüklenebilen casus yazılımlar ve reklam yazılımları internette bol miktarda bulunmaktadır.
 • İşletim Sistemi Kusurları: İşletim sistemleri de kusurlu olabilir. Varsayılan olarak güvenli olmayan işletim sistemleri kullanıcılara sınırsız erişim sağlayabilir ve kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler için bir sığınak görevi görebilir.
 • Yazılım Hataları: Bazen programcılar istemeden de olsa istismar edilebilecek bir güvenlik açığı ortaya çıkarabilirler.
 • Kontrol Edilmemiş Kullanıcı Girdisi: Yazılım veya bir web sitesi tüm kullanıcı girdilerinin güvenli olduğunu varsayarsa, SQL enjeksiyonu kullanıcının bilgisi olmadan çalıştırılabilir.
 • İnsanlar: Çoğu kuruluş için sosyal mühendislik en büyük endişeyi oluşturmaktadır. Bu nedenle, ana güvenlik açığı kaynaklarından biri insanlar olabilir.

Siber Güvenlik Zafiyetlerinin Türleri

İşte birkaç yaygın siber güvenlik açığı türü:

Sistem Yanlış Yapılandırmaları

Ağ varlıkları, uyumsuz güvenlik ayarları veya kısıtlamalarla sistem hatalarına neden olabilir. Ağlar, siber suçlular tarafından sıklıkla sistem hataları ve savunmasız noktalar için aranır. Hızlı dijital devrimin bir sonucu olarak ağ yanlış yapılandırmaları artmaktadır. Yeni teknolojiyi uygularken bilgili güvenlik uzmanlarıyla çalışmak çok önemlidir. Siber suçlular sıklıkla ağlarda sistemde yararlanabilecekleri güvenlik açıkları ve yanlış yapılandırmalar ararlar.

Güncel Olmayan veya Yamalanmamış Yazılım

Bilgisayar korsanları, tıpkı sistem konfigürasyon hatalarında olduğu gibi, ağları sık sık birincil hedef olan savunmasız, yamalanmamış sistemler için araştırır. Saldırganlar bu yamalanmamış güvenlik açıklarını gizli verileri çalmak için kullanabilir, bu da her kurum için büyük bir tehdittir. En son sistem güncellemelerinin yayınlanır yayınlanmaz uygulanmasını sağlayan bir yama yönetimi stratejisi oluşturmak, bu tür tehditleri azaltmak için çok önemlidir.

Eksik veya Zayıf Yetkilendirme Kimlik Bilgileri

Saldırganlar sistemlere ve ağlara erişim sağlamak için sıklıkla çalışan şifrelerini tahmin etmek gibi kaba kuvvet yöntemlerini kullanırlar. Bu nedenle, giriş bilgilerinin kolayca kullanılmasını önlemek için çalışanları en iyi siber güvenlik uygulamaları konusunda eğitmelidirler. Bir uç nokta sistem güvenliği, tüm dizüstü veya masaüstü cihazlara harika bir katkı sağlayacaktır.

Kötü Amaçlı İçeriden Tehditler

Hayati sistemlere erişimi olan çalışanlar zaman zaman bilerek veya bilmeyerek bilgisayar korsanlarının ağa sızmasını sağlayan verileri paylaşabilir. Tüm eylemler gerçek gibi göründüğünden, içeriden gelen tehditleri tespit etmek zor olabilir. Bu risklere karşı koymak için ağ erişim kontrol araçları satın almayı ve ağınızı çalışanların kıdemine ve deneyimine göre bölümlere ayırmayı düşünün.

Eksik veya Zayıf Veri Şifreleme

Bir ağda zayıf veya hiç şifreleme yoksa, saldırganların sistem iletişimlerini kesmesi ve tehlikeye atması daha kolay olacaktır. Siber saldırganlar, zayıf veya şifrelenmemiş veriler olduğunda önemli bilgileri toplayabilir ve bir sunucuya yanıltıcı bilgiler ekleyebilir. Bu durum düzenleyici kurumların para cezalarına çarptırılmasına neden olabilir ve bir kuruluşun siber güvenlik düzenlemelerine uyma çabalarını olumsuz etkileyebilir.

Sıfırıncı Gün Güvenlik Açıkları

Sıfırıncı gün güvenlik açıkları, saldırganların farkında olduğu ancak bir şirketin veya kullanıcının henüz tanımlamadığı belirli yazılım kusurlarıdır.

Güvenlik açığı henüz sistem üreticisi tarafından tespit edilmediğinden veya rapor edilmediğinden, bu durumlarda bilinen bir çözüm veya geçici çözüm yoktur. Bunlar özellikle risklidir çünkü bir saldırı gerçekleşmeden önce bunlara karşı bir koruma yoktur. Sıfır gün saldırıları riskini azaltmak için dikkatli olmak ve sistemleri güvenlik açıklarına karşı kontrol etmek çok önemlidir.

Güvenlik Açığı Yönetimi

Güvenlik açıklarını belirleme, sınıflandırma, çözme ve azaltma süreci güvenlik açığı yönetimi olarak bilinir. Güvenlik açığı yönetimi üç temel bileşenden oluşur:

 • Güvenlik açığı tespiti
 • Güvenlik açığı değerlendirmesi
 • Zafiyetlerin Ele Alınması

Güvenlik Açığı Tespiti

Güvenlik açığı tespit süreci aşağıdaki üç yönteme sahiptir:

 • Güvenlik açığı taraması
 • Sızma testi
 • Google korsanlığı

Siber Güvenlik Zafiyet Taraması

Siber Güvenlik Zafiyet Taraması, bilgisayar, program veya ağ zafiyetlerini keşfetmek için gerçekleştirilir. Yanlış yapılandırma ve kötü programlamadan kaynaklanan ağ güvenlik açıklarını bulmak ve tespit etmek için bir tarayıcı (yazılım) kullanılır.

SolarWinds Network Configuration Manager (NCM), ManageEngine Vulnerability Manager Plus, Rapid7 Nexpose, TripWire IP 360 ve diğerleri bazı yaygın güvenlik açığı tespit çözümleridir

Sızma Testi

Bir BT varlığının, bir saldırganın yararlanabileceği güvenlik kusurlarına karşı test edilmesi, sızma testi veya kalem testi olarak bilinir. Manuel veya otomatik sızma testleri mevcuttur. Ayrıca, uyumluluk standartlarına bağlılığı, personelin güvenlik bilgisini, güvenlik politikalarını ve güvenlik olaylarını tanıma ve ele alma kapasitesini değerlendirebilir.

Google Hackleme

Google korsanlığı, güvenlik açıklarını tespit etmek için bir arama motoru kullanmaktır. Google korsanlığı, zor bilgileri veya bulut hizmetinin yanlış yapılandırılması nedeniyle istemeden kamuya açık hale gelen verileri bulabilen sorgularda karmaşık arama operatörleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu odaklanmış sorgular genellikle kamuya açık olması amaçlanmayan hassas verileri bulmak için kullanılır.

Güvenlik Açığı Değerlendirmesi

Siber güvenlik zafiyet değerlendirmesi, kurumunuz için oluşturdukları tehlikeyi belirlemek için zafiyetleri tanımladıktan sonraki adımdır. Güvenlik açığı değerlendirmelerini kullanarak, tespit edilen tehditlere risk seviyeleri atayarak iyileştirme faaliyetlerine öncelik verebilirsiniz. Etkili değerlendirmeler, güvenlik açıklarının kuruma karşı kullanılmadan önce düzeltilmesini sağlayarak uyumluluk çabalarını destekler.

Zafiyetlerin Ele Alınması

Bir güvenlik açığının risk seviyesi belirlendikten sonra, güvenlik açığını tedavi etmeniz gerekir. Bir güvenlik açığını tedavi etmenin farklı yolları vardır. Bunlar şunları içerir:

 • İyileştirme

İyileştirme, güvenlik açığı onarımının bir parçası olarak bir güvenlik açığının tamamen düzeltildiği veya yamalandığı bir süreçtir. Riski azalttığı için bu, güvenlik açıklarını tedavi etmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

 • Hafifletme

Bir güvenlik açığını azaltmak için, bu açığın istismar edilme olasılığını azaltacak önlemler alınmalıdır. Genellikle güvenlik açığı azaltma, uygun bir yama yayınlanana kadar zaman kazanmak için yapılır.

 • Kabullenme

Bir kuruluş bir güvenlik açığının minimum risk taşıdığına karar verdiğinde, bunu çözmek için hiçbir eylemde bulunmamak kabul edilebilir. Güvenlik açığının giderilmesi, istismar edilmesi halinde giderilmesinden daha pahalıya mal olacaksa da kabul edilebilir. Böyle bir durum ya da süreç Kabullenme olarak adlandırılır.

Sonuç

Pandemi ve hızlı dijital dönüşümün ortasında, kuruluşlar giderek daha fazla ağın bulunduğu sanal dünyaya doğru ilerliyor. Ağlar aktif olarak daha karmaşık hale geldikçe siber güvenlik açıklarını yönetmek çok önemlidir. Siber güvenlik açıklarını yönetmek için iç ve dış ağ ekosistemlerine aktif olarak erişmek kritik önem taşıyor. Bu güvenlik açıkları, etkileri ve nasıl onarılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için İleri Düzey Siber Güvenlik Eğitimimizi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Siber güvenlikte 4 ana güvenlik açığı türü nelerdir?

İşte 4 ana siber güvenlik açığı türü:

Ağ Güvenlik Açıkları

İşletim Sistemi Güvenlik Açıkları

İnsani Zaaflar

Süreç Zafiyetleri

2. Yaygın bir siber güvenlik açığı türü nedir?

En yaygın siber güvenlik zafiyeti türlerinden biri Ağ Zafiyetidir.

Ağ güvenlik açığı, bir tehditten yararlanılması durumunda güvenlik ihlaline yol açabilecek kurumsal prosedürler, donanım veya yazılımdaki bir kusur veya zayıflıktır.

Genellikle iki türdür:

Fiziksel Olmayan

Fiziksel olmayan ağ güvenlik açıkları genellikle veri veya yazılımla ilgilidir. Örneğin, bir işletim sistemi (OS) en son güvenlik yamaları ile güncellenmemişse, ağ saldırılarına karşı hassas olabilir. Bir virüs yamalanmamışsa, işletim sistemine, üzerinde çalıştığı ana bilgisayara ve muhtemelen tüm ağa bulaşabilir.

Fiziksel

Fiziksel ağ güvenlik açıkları, bir sunucuyu bir raf dolabına kilitlemek veya erişimi kontrol etmek için bir turnike kurmak gibi fiziksel araçlar kullanan bir varlığın güvenliğiyle ilgilidir.

 1. Siber güvenlikteki en büyük zafiyet nedir?
  Herhangi bir kuruluşun personeli en büyük güvenlik açığıdır. Çoğu veri ihlali, ister kazayla ister kasıtlı olarak yanlış davranmaktan kaynaklansın, firmanın tehlikeye atılan belirli bir çalışanıyla ilişkilendirilebilir.
 1. 7 tür siber güvenlik tehdidi nelerdir?
  Yedi tür Siber Güvenlik Tehdidi aşağıdaki gibidir:

Kötü Amaçlı Yazılım
Emotet
Hizmet reddi
Kimlik Avı
Ortadaki adam
Şifre saldırıları
SQL Enjeksiyonu

You may also like

Leave a Comment