Amazon’da ne satmalı? Kârlı bir ürün bulmak

by admin
0 comment
 • Adım adım ürün araştırması
 • En çok satan ürünler için kriterler
 • En iyi Amazon ürün kategorileri

Amazon’da hangi ürünü satmalısınız? Tüketicilerin satın alacağını nereden biliyorsunuz? Kâr elde etmek için nasıl fiyatlandıracağınızı nasıl bileceksiniz? Tüm bu soruları ve daha fazlasını ele alacağız ve size kazanan ürün fikirlerini tam olarak nasıl arayacağınızı göstereceğiz. Öncelikle, ürün araştırma arayışınızda size çok yardımcı olacak birkaç en iyi uygulama:

 • Sadece hoşunuza gittiği için satmak üzere bir ürün seçmek yerine verilerin sizi yönlendirmesine izin verin. Bu konuda bize güvenin. (Ne satacağınıza dair bir fikriniz varsa bunu benzer ürünlerin Amazon’da nasıl performans gösterdiğine ilişkin verilerle doğrulayabilirsiniz).
 • Aceleye getirmeyin. Ürün araştırması, başarılı olmak için biraz zaman ve analiz gerektiren önemli bir hazırlıktır.
 • , yüksek talep, düşük rekabet ve pozitif kârlılık üçlüsüne sahip bir ürün bulmak için büyük miktarda Amazon verisini inceleyebilen bir araç kullanın. Size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Amazon’da satmak için karlı, yüksek talep gören, rekabetin düşük olduğu bir ürün nasıl bulunur?

Düşündüğünüz tüm ürünler için onları analiz edin:

1.Kârlılık

Değerlendirdiğiniz her ürün için şunu düşünün: Bunu Amazon’da satıldığından çok daha ucuza tedarik edip gönderebilir miyim?

Genel olarak, bunu tahmin etmek için “3’lü kuralı” göz önünde bulundurabilirsiniz. Her bir ürünün satışı ⅓ ücretler, ⅓ nakliye masrafları ve ⅓ sizin için olmak üzere üçe ayrılır. (Yani, ürün 15 dolara satılıyorsa, 5 dolar kâr etmeyi beklemelisiniz).

Her bir ürün fırsatı için maliyetleri ve geliri değerlendirerek potansiyel kârlılığı nasıl hesaplayabileceğinize dair bir döküm aşağıda verilmiştir.

Maliyetler

Arazi maliyetleri

Ürününüzü üretmek ve Amazon’un depolarına taşımak için gereken toplu maliyetler:

Envanter maliyeti
Herhangi bir hazırlık veya denetim ücreti
Nakliye
Görevler

Amazon’un ücretleri

Yönlendirme ücreti: Esasen platformda sattığınız her ürün için Amazon’un “komisyonu”, bu genellikle bir ürün satıldığında ödediğiniz sabit bir %15’tir

Satış planı ücreti: Profesyonel Amazon satıcıları için aylık 39,99 ABD doları; bireysel Amazon satıcıları (genellikle ayda 40 birimden az satış yapanlar) için satış işlemi başına 0,99 ABD doları (ancak aylık ücret yok)

Gönderim ücreti: FBA satıcıları için bu ürün başına ücret, Amazon’un ürünleri paketleme ve gönderme maliyetini karşılar ve ürününüzün ağırlığına, boyutlarına ve hangi pazarda satış yaptığınıza bağlı olarak değişir

Depolama ücretleri: FBA satıcıları ya aylık depolama ücreti ya da uzun süreli depolama ücreti öder

Diğer

İşletme maliyetleri reklam ve paketlemeyi içerebilir

Gelir

Elbette, herhangi bir satıştan alacağınız pay, ürünü ne kadara satın alabileceğinize ve yol boyunca hangi ücretlerin ortaya çıktığına bağlı olacaktır.

Genel bir kural olarak, sağlıklı kar marjlarına izin vermek için ürünün 20-70 $ arasında satılmasını istersiniz. 20 doların altında kar marjı minimumdur ve muhtemelen çabanıza değmez. 70 doların üzerinde, bazı müşteriler genellikle tanımadıkları bir marka için daha yüksek miktarlar harcamak istemezler.

Potansiyel gelirinizden ücretleri ve maliyetleri çıkararak kârınızı hesaplamanız yeterlidir.

2.Talep

Amazon’da satılacak iyi bir ürünün temel bileşeni taleptir. İnsanlar bu ürünü istiyor mu? Arıyorlar mı veya bu ürünün çözebileceği bir ihtiyaç veya sorun noktası var mı? Bu soruları yanıtlamak için verileri kullanırız.

Amazon’daki talebi belirlememize yardımcı olan temel metrik satışlardır.

3.Rekabet

Ardından, rekabeti değerlendirmek, kaç tane benzer ürün olduğunu ve pazarda yeni gelenler için fırsat olup olmadığını belirlemek istiyoruz.

Rekabeti belirlemeye yardımcı olan temel ölçütler, ürün sayısı ve sahip oldukları kaliteli inceleme ve derecelendirme sayısıdır. Başka bir deyişle, Amazon’da halihazırda listelenen ürünler iyi mi?

ürün araştırma araçlarını kullanarak bu ölçütleri inceleyecek ve Amazon’da satabileceğiniz kârlı ürünleri nasıl bulabileceğinizi göstereceğiz.

Amazon’da en çok hangi ürünler satılıyor?
Amazon’daki en iyi 10 ürün kategorisi şunlardır:

1.Ev ve Mutfak

2.Güzellik & Kişisel Bakım

3.Oyuncaklar & Oyunlar

4.Giyim, Ayakkabı ve Takı

5.Sağlık, Ev ve Bebek Bakımı

6.Spor ve Dış Mekan

7.Sanat, El Sanatları ve Dikiş

8.Kitaplar

9.Mutfak & Yemek

10.Bebek

Ürün araştırmanıza başlayın
Yukarıdaki ana kriterlere (kârlılık, talep ve rekabet) dayalı olarak bir ürün fikirleri listesini nasıl oluşturacağınızı ve daraltacağınızı göstereceğiz.

Amazon’un ürün veritabanında arama yapın

Jungle Scout’un Ürün Veritabanını kullanarak Amazon’un tüm kataloğunu (yüz milyonlarca ürün) keşfedebilir, ürün fikirlerinizi daraltmak için belirli filtrelere göre ürünleri kolayca arayabilirsiniz.

Diyelim ki Evcil Hayvan Malzemeleri kategorisindeki ürün fırsatlarını keşfetmek istiyorsunuz. Bu kategoriyi seçin ve ardından filtrelerinizi eklemeye başlayın. (Hangi kategoriyi incelemek istediğinizi bilmiyorsanız, birkaç kategoriyi inceleyin! Veya kılavuzumuzdaki ürün kategorisi araştırmamızı ve ürün araştırmanızı geliştirmeye yönelik diğer yöntemleri inceleyin).


Filtreler (yukarıdaki ana kriterlerimizi hatırlayın: kârlılık, yüksek talep ve düşük rekabet):

 • Fiyat (karlılık için): 20-70 dolar arası hedefleyin
 • Satışlar (talep için): Ayda en az 300 birim hedefleyin (günde ~10 satış)
 • İnceleme sayısı (rekabet için): İlk 10 ürün arasında ortalama 500 veya daha az yorum görmek istiyoruz ve ideal olarak 3 ila 5’inin 50’den az yorumu var
 • Derecelendirme: En fazla 4 yıldız hedefleyerek düşük yıldız derecelendirmesine sahip ürünleri bulun (bunlar size ürünleri geliştirme ve rekabeti yenme fırsatı verecektir)
 • Listeleme Kalite Puanı veya LQS: En fazla 5 ila 7 LQS hedefleyerek, iyileştirmeye açık listeleri olan ürünleri bulun

Bu filtreler, daha fazla keşfetme potansiyeli olan ürünler listenizi daraltacaktır.

İşte daha sonra derinlemesine inceleyebileceğimiz iyi potansiyel ürünlere bir örnek:

Bu bilgilere dayanarak, bu niş hakkında daha fazla araştırma yapmaya devam etmelisiniz.

Değerlendirmek isteyeceğiniz diğer faktörler şunları içermelidir:

Ürünün boyutu ve ağırlığı (standart, uygun fiyatlı nakliye için)
Ürünü tedarik etme/üretme kolaylığı
Mevsimsellik (ideal olarak ürünleriniz yıl boyunca talep görecektir)
Benzersizlik (pazarın mevcut bir marka tarafından domine edilmemiş olması)
(Çoğu Amazon satıcısı ürün araştırması yaparken muhtemelen benzer kriterlere bağlı kalıyordur. Peki, rakiplerinizi nasıl alt edebilirsiniz? Amazon satış rehberinde bunların her birini daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz).

Listenizi daraltmak için ürünleri zaman içinde takip edin

Zaman içindeki performansı izlemek için belirli bir ürün anahtar kelimesi için arama sonuçlarının ilk sayfasında mümkün olduğunca çok sayıda listelemeyi en az 2-4 hafta boyunca izlemenizi öneririz.

Bu, arama hacmi trendleri aracılığıyla daha kolay görebileceğiniz mevsimselliği izlemek için gerekli değildir. Ürününüzü birkaç hafta boyunca takip etmek, bir satıcının yürüttüğü promosyonlar veya diğer rastgele faktörler nedeniyle bir ürünün satışlarının geçici olarak şişirilmediğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Jungle Scout’un Ürün İzleyicisi’nde, tüm listeler için zaman içindeki geçmiş satışları göreceksiniz. Görünümü son 60 gün, günlük satılan birim sayısı, fiyat, envanter seviyeleri, inceleme sayısı ve daha fazla ayrıntı olarak değiştirebilirsiniz.

İyileştirme potansiyelini bulun

Amacınız, talebi ve kârlılığı kanıtlanmış, ancak rekabet edebileceğiniz bir ürün fırsatı bulmaktır. Ürününüzü, benzersiz özellikler arayan alıcılara hitap edecek kadar iyi veya farklı hale getirmeniz gerekecektir. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok, sadece kendinizi öne çıkaracak kadar farklılaştırın. (Tüm bu değişiklikleri sizin için yapacak bir tedarikçiyle çalışacaksınız – bu konuda daha fazla bilgi aşağıda yer almaktadır).

Mevcut ürün listelerinin yorumlarını ve “Müşteri Soruları ve Cevapları” bölümünü inceleyerek iyileştirme fikirleri bulun. Müşteriler bu konuda neyi seviyor ya da sevmiyor? Renk, malzeme, boyut, kullanılabilirlik, işlevsellik, ambalaj vb. dahil olmak üzere tüm faktörleri göz önünde bulundurun.

Bir ürün konusunda ciddiyseniz, rakip ürünleri satın alarak geliştirebileceğiniz olası sorunlu noktaları ilk elden öğrenin. Notlar alın (notları Product Tracker’a kaydedebilirsiniz).

IP veya diğer yasal endişeleri kontrol edin (Önemli)

Amazon’da ürün satmak gerçek bir işletme kurduğunuz anlamına gelir ve özellikle fikri mülkiyet (IP) söz konusu olduğunda kontrol edilmesi gereken kutular ve uyulması gereken kurallar olduğuna şüphe yoktur. Amazon, sahte ürünler ve ticari marka ihlali gibi “siyah şapkalı” davranışları engeller, bu nedenle üretme ve satma hakkına sahip olduğunuz ürünleri bulduğunuzdan emin olun.

 1. Patentler
  Patentli bir şeyi satamazsınız, çünkü bu, başka birinin tasarımın, işleyiş şeklinin veya başka bir temel niteliğinin haklarına sahip olduğu anlamına gelir.

Patent olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir avukat tutmak, bir ürünün patenti olup olmadığını kesin olarak öğrenmenin bir yoludur, ancak burada kendi başınıza atabileceğiniz bazı diğer adımlar vardır:

Bu ürün için Amazon’daki listeleri kontrol edin ve patentle ilgili herhangi bir şeyden bahsedip bahsetmediklerine bakın.
Benzer bir ürünü satan başka birçok kişi olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, ürünün patentli olma ihtimali düşüktür çünkü patent sahipleri genellikle patentlerini uygularlar.

 1. Ticari Markalar
  Ticari marka, bir şirketin markasını veya ürününü sunmak için yasal olarak tescil ettirdiği veya kullandığı herhangi bir sembol, kelime veya kelime grubudur. Başka bir şirketin ticari markasını ürününüze koyamazsınız. Örneğin, özel etiketli bir ayakkabı satıyorsanız, “Nike” adını veya Nike’ın logosunu kullanamazsınız.

Amazon işletmeniz veya belirli bir ürün için bir marka adı, logo veya slogana karar vermeden önce, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ile bir ticari marka kontrolü yapmalısınız.

 1. Diğer kısıtlamalar ve yükümlülükler
  Amazon’un bir ürün veya ürün kategorisi için sahip olmanız gereken herhangi bir kısıtlama veya gerekli sertifika olup olmadığını araştırın. Örneğin, Oyuncaklar ve Oyunlar içinde satış yapmak için Çocuk Ürünü Sertifikasına (CPC) ihtiyacınız olan belirli alt kategoriler vardır.

Ayrıca, ürününüzü kullanan birinin kolayca yaralanabileceğini veya hastalanabileceğini de göz önünde bulundurun. Elektronik ürünler, vücuda yönelik ürünler (kozmetikler, losyonlar ve besin takviyeleri) ve diğer bariz tehlikeli ürünler (yanıcı veya keskin olanlar gibi) gibi daha büyük sorumluluk olasılığı olan ürünlerden kaçının.

Yasal Uyarı: Bizler avukat değiliz, bu nedenle sorularınız veya endişeleriniz için mutlaka hukuk danışmanına başvurun.

Kaynak bulmanın kolaylığını ve pratikliğini göz önünde bulundurun

Özellikle ilk ürününüz için, üretimi ve sevkiyatı oldukça basit olacak bir şey bulmak istersiniz. Ürün fikirlerinizi daraltırken bu değişkenleri aklınızda tutun:

1.Kaynak bulma: Basit değişiklikler gerektirecek bir ürün arayın – bu, bir tedarikçiyle çözmeniz gereken daha az ayrıntı olacağı ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla tedarikçi seçeneğine sahip olacağınız anlamına gelir.

2.Nakliye: Daha küçük, daha hafif ürünlerin nakliyesi daha kolaydır ve nakliye sürecine dayanacak sağlam malzeme istersiniz. Kolayca kırılabilecek bir ürün istemezsiniz.

3.İthalat: Bir ürünü aynı ülkede üretip satmıyorsanız (günümüzde FBA satıcıları için pek yaygın değildir), ürünleri uygun pazara ithal etmeniz gerekecektir. Her ülkenin neleri ithal edip edemeyeceğinize dair belirli düzenlemeleri vardır. Ürünlerinizi ithal etme konusunda bilgi almak için bir nakliye firmasıyla (ücretsiz) çalışabilirsiniz (bu konuda daha fazla bilgi aşağıda yer almaktadır).

Ürün fikrinizin belirtilen her kriteri karşılaması gerekmez. Verilerin bir ürün fikrini yönlendirmesine veya doğrulamasına izin verdiğiniz sürece, momentumunuzu korumak önemlidir. Analiz felcine takılıp kalmayın. Ürün örnekleri almaya başlayın ve süreç boyunca güçlenmeye devam edin!

Peki, ürününüzü üretecek birini nasıl bulursunuz?

You may also like

Leave a Comment