Fiber Optik İletişim Hacklenebilir mi?

by admin
0 comment

Cevap yankılanan bir evet. IDC raporuna göre, bilgisayar korsanları dünya çapında herkes tarafından kullanılan fiber-optik ağları dinleyerek verilere erişebilir!

IDC araştırma analisti Romain Fouchereau, fiber optik kablo ağının bakır kablolardan daha güvenli olduğu yönündeki şöhretin haklı olmadığını ve yeni ve ucuz teknolojilerin artık bilgisayar korsanları için tespit edilmeden veri hırsızlığını kolayca mümkün hale getirdiğini söyledi. Rapor, hassas bilgileri fiber optik kablolar üzerinden taşıyan kuruluşların, kabloların çoğunun kolayca erişilebilir olması ve yeterince korunmaması nedeniyle potansiyel olarak suç tehditlerine karşı savunmasız olduğunu da ekliyor.

Hackerlar bunu nasıl yapıyor?
Fouchereau’nun raporuna göre optik ağların hacklenmesi, ultra ince fiberlerden ışık çekilerek gerçekleştirilebilir. Başarılı bir dinleme gerçekleştirildikten sonra, verileri kaydeden, izleyen ve analiz eden yazılımlar verileri ele geçirebilir. Rapor, finans, sigorta, sağlık ve devlet sektörlerindeki kuruluşları, hassas bilgileri dünyanın dört bir yanındaki fiber optik kablolar üzerinden iletirken çok daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Peki, almanız gereken önlemler nelerdir? Bunlar akılda tutulması gereken en temel şeylerdir.

Bir Şifreleme Sistemi Kullanın
Sürekli tetikte olmak günün ihtiyacıdır. Bireyler ve işletmeler yalnızca şirket cihazlarında, veritabanı merkezlerinde veya bulutta depolanan bilgilerin güvenliğini sağlamaya odaklanmamalıdır. Konumlar arasında aktarılan verilerin de korunması gerekir. Tehlike oluşturabilecek bir aksaklığı asla görmezden gelmeyin ya da önemsemeyin. Veriler için ekstra bir koruma katmanı olarak şifrelemenin kullanılması tavsiye edilir.

Bir İzleme Sistemi Kullanın
Kablolara göz kulak olun çünkü veri kablolarına fiziksel erişim fiber optik ağın hacklenmesine yol açabilir. Ağınızın güvenliğini sağlamak için sizi uyaran sensörler kullanın. Bu, gerçek zamanlı fiziksel bozuklukları izlemenize yardımcı olacaktır.

Tesise Erişimi Kontrol Edin
Sisteminize kimlerin erişebileceği konusunda katı sınırlar koymak idealdir. Bu, etik olmayan niyetlere sahip olabilecek çalışanların dahili korsanlığını önlemeye yardımcı olur.

.

You may also like

Leave a Comment