Amazon’da ürünler nasıl listelenir?

by admin
0 comment
 • Anahtar kelime araştırması
 • Ürün listesinin olmazsa olmazları
 • Satıcı Merkezi navigasyonu

Listelemeniz, müşterilerin ürününüzü Amazon’da nasıl bulacağı ve satın alacağıdır, bu nedenle bu adım inanılmaz derecede önemlidir!

Başarılı bir liste oluşturmanın temel adımlarını burada inceleyeceğiz:

1.Girişinize dahil etmek için anahtar kelimeleri araştırın

Girişinize hangi anahtar kelimeleri dahil edeceğinizi söyleyecek doğru verilere sahipseniz, ürününüzü ilgili, satın almaya hazır müşterilerin önüne çıkarırsınız.

Ürününüz için bir anahtar kelime listesi oluşturmanın iki yöntemi vardır:

1.ürününüzle en alakalı olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeyi arayın. Örneğin, bir köpek çiş pedi satıyorsam, Anahtar Kelime İzci’de bu kelimeleri ararsınız.

Arama sonuçları, insanların ürününüzü satın almak için kullandıkları tüm anahtar kelimelerle doldurulacaktır, bu nedenle “köpek ev kırma malzemeleri”, “lazımlık pedleri”, “evcil hayvan eğitim pedleri” gibi aklınıza bile gelmeyecek terimleri görebilirsiniz. Bu kelime ve ifadeleri ürün mesajınızda kullanmak, ürününüzün daha fazla aramada görünmesine ve sonuçlarda daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Tüm bu anahtar kelimeleri bir anahtar kelime listesine kaydedebilirsiniz.

2.Amazon’da, ürününüz için en iyi rakipleri arayın ve sıralamada yer aldıkları tüm anahtar kelimeleri görmek için ASIN’lerini Keyword Scout’a girin. Bunları da listenize ekleyin.

2.Ürününüz için UPC barkodunu satın alın
Amazon, Satıcı Merkezi’nde kaydınızı oluşturmak için evrensel bir ürün koduna veya UPC barkoduna sahip olmanızı gerektirir. Bu, esasen tüm ambalajlarda gördüğünüz barkoddur.

UPC barkodları, bu kodları standartlaştıran küresel kuruluş olan GS1’den doğrudan satın alınabilir.

3.Seller Central’da listenizi oluşturun
İlanınızın tüm unsurlarını hazırladığınıza göre, Seller Central’da ilanınızı oluşturmak basit bir işlemdir.

 • Ürününüzü ekleyin ve ürününüzün listeleneceği kategoriyi seçin. Ürününüz için en uygun kategoriyi seçin ve mümkün olduğunca spesifik bir alt kategori seçin.
 • Ürün kimliği altında UPC kodunuzu ekleyin.
 • Ürün başlığınızı ve marka adınızı ekleyin.

Listeleme kurulumunun diğer bölümleri, ürün varyasyonları (bir ürünün farklı boyutları, renkleri vb. varsa) eklemenize, envanterinizi takip etmenize yardımcı olacak SKU’lar eklemenize ve elbette anahtar kelimeleriniz ve resimleriniz dahil olmak üzere ürün açıklaması ayrıntılarınızı eklemenize olanak tanır.

“Değişiklikleri kaydet” seçeneğine tıkladığınızda, girişiniz Seller Central’da “Envanteri yönet” altında görünecektir.

4.İlanınızın başlığını hazırlayın

Ürününüzle en alakalı ve aynı zamanda yüksek arama hacmine sahip en iyi anahtar kelimeleri eklediğinizden emin olun – yani daha fazla müşteri sizinki gibi bir ürünü ararken bu arama terimlerini kullanır.

 • Başlığın akıcı olduğundan, noktalama işaretleri kullandığından ve okunmasının kolay olduğundan emin olun – rastgele anahtar kelimelerle dolu olmasın
 • İzin verildiği kadar çok karakter kullanın (bu, başlığınızın yanı sıra girişinizin diğer bölümleri için de geçerlidir)
 • Rakiplerinizin sıralamada yer aldığı en yüksek hacimli anahtar kelimeleri (ayda 1.000’den fazla arama yapılanlar) ekleyin

5.Liste madde işaretlerinizi taslak haline getirin


Başlığınız tamamen anahtar kelimelerinizle ilgili olsa da, madde işaretlerinizin odak noktası müşterilerinizi ürününüzün ana özellikleri ve kullanımları hakkında bilgilendirmek olmalıdır. Bunu, liste başlığınıza sığmayan diğer alakalı anahtar kelimelerinizi de dahil ederek yapmak istersiniz. Yine, izin verildiği kadar çok karakter kullanın.

 • Sadede gelin ve ürününüzün ana satış noktalarını ve bunların kullanıcıya nasıl fayda sağlayacağını net bir şekilde açıklayın. Ürünün ne yaptığını ve/veya neyi çözdüğünü söyleyin ve sık sorulan soruları yanıtlayın.
 • Ürününüze göre tonunuzu ve ayrıntılarınızı değiştirin. Örneğin, ürününüz bir alet ise ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını, neyden yapıldığını vb. kısaca söyleyin. Ya da bir oyuncak satıyorsanız kopyayı eğlenceli ve heyecan verici hale getirmek istersiniz. Nasıl çalıştığına veya çocukların bundan ne kadar keyif alacağına dair bir resim çizin.
 • Varsa, boyut, miktar, malzemeler vb. gibi ilgili bilgileri ekleyin.

6.Liste açıklamanızı taslak haline getirin


Madde işaretlerinize sığmayan ek anahtar kelimeler veya ayrıntılar eklemek, işletmeniz hakkında konuşmak veya ürününüz hakkında müşterilerinizin bilmesini istediğiniz başka herhangi bir şeyi paylaşmak için açıklama bölümünü kullanın.

A+ İçerik Ekleyin

Marka tesciliniz varsa açıklama bölümünü, daha fazla özelleştirme ve markalaşma ile ürününüzü öne çıkaran unsurları vurgulayan daha fazla resim ve metin eklemenize olanak tanıyan A+ içerikli bir ürün açıklamasıyla değiştirebilirsiniz. Amazon’da kullanabileceğiniz farklı modüller de var

7.Listelemeniz için kaliteli görseller edinin


Müşteriler açıklamanıza bakmadan önce (özellikle mobil cihazlarda) ilk olarak görsellerinize bakma eğiliminde olduğundan, fotoğraflar ve diğer resimler ürününüzü pazarlamak için inanılmaz derecede önemlidir. Bu nedenle görsellerinizin yüksek kaliteli ve bilgilendirici olduğundan emin olun!

Fotoğrafları kendiniz çekebilirsiniz, ancak ürününüzü potansiyel müşterilere rakiplerinizden daha iyi sunmak için profesyonel bir fotoğrafçı kullanmanızı öneririz.

Öncelikle, Amazon’un fotoğrafçılık gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun:

 • Görseller, satışa sunulan ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir.
 • Ana ürün görseliniz, ürününüzü düz beyaz bir arka plan üzerinde, herhangi bir aksesuar veya filigran olmadan göstermelidir.
 • Ana görselin %85’i ürününüz tarafından kaplanmalıdır.
 • Görselinizin yakınlaştırılabilir olması için en az 1000 piksele 500 piksel olması gerekir. Amazon, görsel dosyalarınızın en uzun kenarının 1600 piksel veya daha büyük olmasını önerir.
 • En fazla 9 resim eklemenize izin verilir ve izin verildiği kadar çok resim eklemenizi öneririz.
 • Görseller herhangi bir Amazon logosu veya ticari markası ya da Amazon’un logoları ve ticari markalarına benzer varyasyonlar, değişiklikler veya kafa karıştırıcı herhangi bir şey içermemelidir. Bu, AMAZON, PRIME, ALEXA terimlerini içeren herhangi bir kelime veya logoyu veya Amazon Smile tasarımını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.
 • Görseller, Amazon’da kullanılan rozetleri veya bu rozetlerin varyasyonlarını, değişikliklerini veya kafa karıştırıcı benzerlikteki herhangi bir şeyi içermemelidir. Buna “Amazon’un Seçimi”, “Premium Seçim”, “Amazon Alexa”, “Amazon Alexa ile çalışır”, “En çok satan” veya “En çok satan” da dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

You may also like

Leave a Comment