UYGULAMA GÜVENLİĞİ

by admin

İnternet kullanımında teknolojinin ilerlemesi ile paralel olarak mobil uygulama kullanımı da her geçen gün biraz daha artıyor. Bugün kullanıcıların istediği hemen hemen her konuda rahatlıkla kullanabileceği mobil uygulamalar geliştiriliyor. Genellikle performans ve tasarımın ön plana alındığı mobil uygulamalarda güvenlik çoğu zaman gerektiği özeni görmüyor ve geri plana atılabiliyor.

Hatta çoğu zaman bir sıkıntı ile karşılaşıldığında çözüm üretilmeye çalışıldığını söylemek mümkün. Halbuki, ister “Android uygulama” isterse “iOS uygulama” olsun güvenlik önlemleri, mobil uygulama oluşturulurken her aşamada son derece titizlik gösterilmesi gereken bir konudur ve mobil uygulamanın bel kemiğini oluşturur.


Bir mobil uygulama üreticisi iseniz, rakiplerinizin güvenlik önlemlerine gösterdikleri hassasiyet konusunda yetersiz kalmaları, uygulamalarınızda arttırdığınız güvenlik önlemleri ile tercih edilmenizde artı bir rol oynayacaktır. Diğer uygulama geliştiricilerin gerek zaman gerekse sürecin işleyişinde performansı ön plana almaları, üstelik güvenlik önlemlerinin arttırıldığı durumda uygulamanın kullanım perfonmansının düşeceğini göz önüne almaları haklı bir gerekçe olsa da uygulamalarınızın hitap ettiğiniz kitledeki kullanıcıların akıllı telefonlarında uzun süre kalacağı ve beğenmeleri halinde kullanımının süreklilik arz edeceği bir gerçektir. Kullanıcının uygulama ile çok fazla haşır neşir olması ise; güvenlik problemleri ile karşılaşma riskini arttıracaktır.

Yani, mobil uygulamanızın hakettiği ilgiyi görmesi yalnızca olumlu bir gelişme olarak kalmayıp aynı zamanda riskleri de beraberinde getirecektir. Bir konu hakkında fazlasıyla iOS ve Android uygulamanın olduğunu düşünürsek kullanıcıların karşılaştığı herhangi bir güvenlik problemi kullanıcınızı sizin uygulamanızdan rakip uygulama geliştiricinin ürününü tercih etmeye yöneltecektir.
Önceliklerinize alacağınız “mobil uygulama güvenliği” ile uzun süre yer alacağınız uygulama pazarında iyi bir yer edinmeniz adına aşağıda bahsedilen güvenlik önlemlerini gündeminize taşımanızı öneririz.

Saldırılara Karşı Uygulama Bütünlüğünü Koruma
Uygulamalarınızın kurulum doyalarının saldırganlar tarafından değiştirilebilrliği ön görülerek farklı marketlerde yayınlanması engellenmelidir. Bunu yapabilmenin yolu ise; uygulamanızın dosyalarını sunucu üzerinden kontrol edilebilir hale getirmektir.

Yetkilendirmenin Doğru Kullanımı
Android Uygulama” geliştirirken yalnızca ihtiyaç duyulabilecek yetkilere yer vermeniz önerilir.

Açıklama Satırlarında Gözden Kaçan Hatalar
En sık yapılan mobil uygulama hatalarından biri uygulama geliştiricisinin yazmış olduğu açıklama satırlarında aldığı notlar ve kullandıkları şifrelerin daha sonra kolaylıkla görülebilir olduğudur. Dolayısıyla, bu konu da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Veri Saklama Hassasiyeti
iOS” ve “Android” uygulamalarınızda, saklamanız gereken veriler şifrelenerek uygun bir klasörde saklanmalıdır. Uyguama kullanım sürecinde iken, hassas bilgilerin cihazda kaydedilmesi son derece sakıncalıdır. Saklanması gereken durumlarda şifre ve klasörleme yöntemlerini etkin bir şekilde kullanmak önemli bir güvenlik sorunun önüne geçmenize olanak sağlayacaktır.

Veri Sızıntı Riskleri
Mobil uygulama aracılığı ile kullanıcıların ürünü elde etmesinin ilk aşamasında onlara ait kişisel bilgiler, telefon kayıtları, adres defterleri ve konumları gibi bir çok bilgiye erişiminin kabul edilme onayı yaygın olarak kullanılan bir veri toplama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat; göz ardı edilen bir risk faktörü var ki o da mobil uygulamalarda biriken kişisel verilerin kötü niyetli 3. Kişilerin hedefi olmasıdır. Veri sızıntısı riskleri, sıkça karşılaşılabilecek önemli güvenlik problemlerinden biridir ve son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Öte yandan, kırılmış kripto algoritmalarını kullanmak, güvenilir olmayan kaynaklardan veri girişi sağlamak, sunucu tarafında gerçekleştirilen kontrollerin zayıf tutulması da gerçekleştirdiğiniz uygulamanın önemli güvenlik sorunlarını oluşturmaktadır. Güvenlik problemlerine alacağınız etkili önlemler, yer aldığınız mobil uygulama pazarında geliştirdiğiniz gerek iOS uygulama gerekse Android uygulamalarınızda ürünlerinizi tercih eden kullanıcıların güvenlerini kazanmada önemli bir rol oynayacaktır.

“Önceliğinizi güvenlikten yana kullanın, uygulamalarınızın geleceğini riske atmayın…”