UÇ NOKTA GÜVENLİĞİ

by admin

Siber saldırılar yükseliştedir ve bu durum gelecek yıllarda büyük olasılıkla daha da kötüye gidecektir. Yakın bir tarihte Juniper Research tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, 2023 yılına kadar siber suçlular yılda yaklaşık 33 milyar kayıt çalacaktır. Herhangi bir boyuttaki bir işletmenin sahibiyseniz bu rakamlar siber güvenliğinizle neden daha yakından ilgilenmeniz gerektiğini net bir şekilde vurgulamaktadır.

İşletme liderleri genellikle çok geç olana kadar ağlarını sanal saldırılardan koruma üzerine fazla düşünmez. Bazı işletmelerin veri ihlallerini tanımlaması birkaç ay sürebilmektedir. Bu da bir ihlalin ardından tüketiciler, şirketler ve diğer taraflar hasarı hafifletmeye başlayana kadar siber suçluların hassas verileri dağıtmak için daha fazla zamana sahip olması anlamına gelmektedir.

Bir iş ağının en savunmasız halkalarından biri, BT uzmanlarının dahi dikkatinden kaçabilen bir unsur olan uç nokta cihazlarıdır. Veri ihlallerinin artışta olduğu bu ortamda, önemli iş varlıklarınıza kapsamlı koruma sağlanması konusunda uç nokta güvenliğine odaklanalım.

Uç Nokta Güvenliği Neden Önemlidir?

Uç nokta cihazları, işletmenizin teknik olarak en önemli noktalarından biri olan ağa internet üzerinden bağlanan tüm makineler anlamına gelir. Bu, tüm masaüstü bilgisayarlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı, akıllı telefonlarınızı, POS sistemlerinizi, yazıcılarınızı, tarayıcılarınızı ve tabletlerinizi içeren bir terimdir. Çalışanlarınızın birbiriyle iletişim kurmak ve veri paylaşmak için kullandığı tüm cihazlar savunmasız olabilir.

Uç nokta güvenliği yönetimi, ağınızdaki tüm uç nokta cihazlarının belirli güvenlik ve emniyet seviyelerini yakaladığından emin olmak için oluşturduğunuz ilkedir. Bu, küçük yerel işletmeler ve çok uluslu büyük kuruluşlar için çağdaş bir gereksinim olan kapsamlı bir siber güvenlik programının bir parçasıdır. Bunu bir sigorta poliçesi olarak değil, değerli verilerinizin peşindeki korsanları durdurmaya yönelik etkin bir alarm sistemi olarak düşünün.

Neden Uç Nokta Cihazları Açısından Endişe Duymalısınız?

Uç nokta cihazları, günümüzde her işletmenin ağındaki en zayıf halkaları oluşturmaktadır. Bunun nedenini anlamak için geriye dönüp 2017 yılında meydana gelen ihlallerin nedenlerine bir bakalım. Bazı şirketler akıllıca davranarak ofislerindeki bilgisayarlara antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yükler. Peki ya mobil cihazlar? Çalışan ihmali veya kötü niyeti endişe verici bir noktadır ve uç nokta cihazları ağa erişimin sağlanma yolunu teşkil eder.

Peki ya korsanlar ve kimlik avı saldırıları? Sistemlerin zayıf noktalarından faydalanmak isteyen programcılar en yüksek başarı olasılığına sahip olan en kolay güvenlik açığını hedef alır. Daha fazla işletme uzaktan çalışmakta, bu da daha fazla hata fırsatı sunan daha fazla uç nokta cihazı olduğu anlamına gelmektedir.

Etkili Korumanın Önünde Çok Sayıda Engel Mevcuttur

İş ağına daha fazla uç nokta cihazı girdikçe, siber güvenlik programları giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Mobilite ve iletişim kolaylığı, verimliliği kolaylaştırırken, aynı zamanda koruma konusunda da zorluk teşkil edebilmektedir.

Etkili uç nokta güvenliği için işletme liderlerinin coğrafi sınırları olmayan bir ağı kapsayacak bir ilke oluşturması gerekir. Ağınızdaki verilere erişmek isteyen çalışanları ve tedarikçileri doğrulamak için merkezi olarak yönetilen bir sunucu kullanılması mali açıdan gerçekçi olmayabilir. Çalışmalarını uzak sistemler üzerinde yürüten çalışanlar, yazılımlarını güncellemeyebilir veya şüpheli e-postalar ve indirme işlemleri konusunda yeterince dikkatli olmayabilir.

Güvenliği Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Uç nokta güvenliği yönetimi sistemlerine yönelik en iyi uygulamaları içeren listenin günden güne büyüyor oluşu şaşırtıcı değildir. Tüm cihazların onaylı bir işletim sistemi ve VPN veya sanal özel ağ kullanmasını gerekli kılmak, önemli bir ilk adımdır. Bir cihaz ilkeyle uyumlu değilse önemli verilere erişimi sınırlamanın yolları mevcuttur. Artık güvenlik programlarının bakımını uzaktan yapabilir ya da süreci basitleştirmek için otomatik hale getirebilirsiniz uç nokta güvenliği ürünleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.